Figyelö - Pozorovateľ

preklad: Michal Kiššimon

  •  11. február 1906:  Zabitý.  Ján Kartík obyvateľ Malachova už viac ako tri roky udržiaval milostný pomer so Zuzanou Kubišovou aj napriek nesúhlasu jej otca. Kartík k domu dievčaťa sa približoval zásadne tajne a vo večerných hodinách. Ale nakoľko dvere boli pozatvárané, Kartík vyšiel na povalu, kde rozobral drevenú stenu a takto sa dostal k dievčaťu. Kubiš sa však i toto dozvedel a preto 3-ho t.m. tak zbil Kartika, že ten 6-ho t.m. zomrel na následky zranenia. Kubiš tají že spáchal tento čin.
  • 23. december 1906: Našli ho mŕtveho. 18-ho t.m. našli večer o pol siedmej hodine v Malachovskom potoku v Radvani mŕtveho Andreja Dvorského. Tvárou ležal v 12 centimetrovej vode. Čiapku a tanistru mal na brehu. Pravdepodobne opitý spadol do vody, kde sa potom utopil. 
  •  12. marec 1911:  Nešťastie.  Vo valcovom mlyne dňa 28-ho februára o 2-hej hodine poobede zachytil hnací remeň pri nahadzovaní na kotúč Andreja Klačana z Malachova, keď sa mu ruka tak pošmykla, že  sa mu ľavá ruka dostala pod remeň  a ten mu rozmliaždil dva prsty.
  • 12. máj 1912: Oheň na vidieku.  V obci Malachov z utorka večera do stredy rána vypukol požiar, pri ktorom zhoreli tri domy.
  •  20. august 1913:  Vylovené mŕtve telá.  V malachovskom potoku v Radvani utopené mŕtve telá Anny a Márie Mikulové v stredu  boli pri Zvolene vylovené z Hrona.
  •  8. august 1913:  Smrtiaca zábava.  V nedeľu sa zabávali v Horných Pršanoch aj v Malachove. Zabaviť sa malachovčania prešli aj k susedom. Z toho vznikla bitka, následkom ktorej Andrej Dobrota pršiansky richtár vykázal Andreja Riečana, ktorý  po návrate dva krát pichol nožom richtára, ktorý na následky zranení v pondelok zomrel. Bol ešte len 32 ročný a otec štyroch detí. Unikajúceho vraha Riečana žandári zadržali a odviezli do Banskej Bystrice.
  • 24. marec 1918: Voľba učiteľa. Na uvoľnené miesto učiteľa evanjelickej ľudovej školy v Malachove - Pršanoch po odchode učiteľky Eleny Haásovej, bol zvolený za učteľa Emil Meško, diplomovaný učiteľ.